AP Guitar Tuner

AP Guitar Tuner 3.08 to program przeznaczony dla gitarzystów, którzy mają problemy ze strojeniem gitary metodami klasycznymi lub po prostu dla gitarzystów, którzy wolą grać niż praktykować strojenie gitary przez pół godziny :-)

Dla wielu jest to udogodnienie ponieważ strojenie gitary przy użyciu mikrofonu, komputera i AP Tuner zajmuje dosłownie minutę. W dodatku strojenie jest dokładne a program posiada mnóstwo ustawień, dzięki którym możemy zastosować stroje obniżone jak "Drop D" etc.

Program jest całkowicie darmowy a najnowsza wersja AP Guitar Tuner 3.08 dostępna jest na stronie producenta http://www.aptuner.com , bezpośrednio pod linkiem oraz w dziale PLIKI na naszej stronie.

Aby nastroić gitarę przy pomocy komputera potrzebujemy mikrofon, komputer z kartą dźwiękową oraz program AP Guitar Tuner.

1. Instalacja AP Guitar Tuner

Rozpoczyniemy od uruchomienia pliku instalacyjnego "APTunerInstall308.exe" po czym powinno nam się pojawić okienko z opcjami instalacji programu:


Wybieramy ścieżkę instalacyjną programu (Destination folder) po czym klikamy Install. Następnie pojawi nam się okno z postępem instalacji programu:


Instalacja została zakończona. Klikamy przycisk Close. W pasku START lub na pulpicie Windows powinna pojawić się ikonka programu:


Program został zainstalowany i jest gotowy do użycia jednak zanim go uruchomimy musimy ustawić jeszcze inne opcje w systemie - Punkt 2.

2. Ustawienia dźwięku w systemie Windows XP

Żeby program odbierał dźwięk z mikrofonu musimy zmienić ustawienia dźwięku. Dla pewność w tym momencie podłącz mikrofon do karty dźwiękowej w komputerze. Przy jego pomocy sprawdzisz czy komputer odbiera sygnał.

W prawym dolnym rogu koło zegarka systemowego mamy małą ikonkę - głośnik:


Ikonkę klikamy dwukrotnie. Jeśli ikonki nie ma na pasku uruchamiamy: START -> Panel sterowania -> Dźwięki i urządzenia audio powinno pojawić się okno:


Klikamy przycisk Zaawansowane. Teraz niezależnie od sposobu dotarcia do ustawień dźwięku powinniśmy widzieć okno:


Wchodzimy w Menu -> Opcje - > Właściwości -> Zaznaczamy "Odtwarzanie" -> Na liście poniżej zaznaczamy "Mikrofon" -> OK

Teraz pojawia się okienko, w którym odznaczymy w opcjach mikrofonu pole "Wycisz"


W tym momencie jeśli głośniki podłączone do komputera są włączone możemy sprawdzić czy mikrofon jest słyszalny. Jeśli tak oznacza to, że wszystko do tej pory wykonaliśmy poprawnie.

Czas na strojenie gitary...

3. Strojenie gitary

Uruchamiamy AP Guitar Tuner z wcześniej opisanej ikonki. Teraz najlepiej wyłączyć głośniki jeśli mamy już pewność, że mikrofon działa ponieważ dźwięk z głośników odbierany przez mikrofon może powodować sprzężenia i zakłócać strojenie gitary.

Po włączeniu programu pokazuje się okienko:Jest to wersja w pełni darmowa natomiast program proponuje rejestracje i podanie kodu. Nie ma powodów, żeby się tym przejmować. Program będzie działał bez ograniczeń. Wystarczy kliknąć "Use Tuner without registering" a ujrzymy okno główne programu:


Jak widać tuner ma ustawiony strój standardowy E. Struna H oznaczona jest systemem amerykańskim i ma postać B.

Ostatnim, najprostszym krokiem jest przyłożenie mikrofonu do otworu rezonansowego lub w jego pobliże oraz rozpoczęcie strojenia.

Dla programu nie ma znaczenia od której struny zaczniemy jednak najwygodniej będzie zacząć od wiolinowej struny E.

Szarpiemy pustą strunę E i dokręcamy lub odkręcamy klucz w zależności od wskazań programu. Wskazówka powinna być skierowana na 0 co będzie oznaczało, że struna jest nastrojona.

Podobnie postępujemy z innymi strunami. Na końcu warto jeszcze sprawdzić po kolei czy struny nadal trzymają strój.

Nowe struny lub dopiero założone rozstrajają się przez kilka dni, więc normalną rzeczą będą zmieniające się wskazania programu.

4. Gramy :-)


---

    Współpracujemy z nimi


       
    who's online  Aktualny PageRank strony akustyczna.blogspot.com/ dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO